واکنش های جهانی نسبت به رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۴
Share/Save/Bookmark
 
خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی در صدر اخبار شبکه های جهانی قرار گرفت.
 
به گزارش "حافظ نیوز"
مقام اماراتی: نام هاشمی رفسنجانی با جمهوری اسلامی گره خورده است
یک مقام بلندپایه امارات در صفحه توئیتر خود از آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان کسی که نامش با جمهوری اسلامی گره خورده است یاد کرد.
«انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی در پی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی مطلبی را در شبکه توئیتر از خود منتشر کرد.
وی در واکنش به خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در صفحه توئیتر خود نوشت: «علی اکبر هاشمی رفسنجانی یکی از صداهای واقعگرایی سیاسی و اعتدال در ایران بود که نامش با جمهوری اسلامی و انقلاب علیه شاه گره خورده است».
گفتنی است که مقامات اماراتی پیش از این نیز طی پیام هایی به «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفته بودند.
پیام تسلیت واشنگتن به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی
خبرگزاری رویترز در بخشی از گزارش خود درباره درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشت: یک مقام وزارت خارجه آمریکا با توصیف آیت الله رفسنجانی به عنوان شخصیتی برجسته اعلام کرد که در بیانیه ای، تسلیت خود را به خانواده و عزیزان وی اعلام کرده ایم.
شب گذشته همچنین خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی در صدر اخبار شبکه های تلویزیونی روسیه قرار گرفت.
کانال یک تلویزیون روسیه "روسیه 1"، شبکه خبری وستی 24، راشاتودی عربی و انگلیسی، و نیز خبرگزاریهای روسی، ضمن پخش خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، به انتشار زندگینامه و سوابق مبارزاتی وی در تاریخ انقلاب اسلامی پرداختند.
المالکی: ایرانی ها آیت الله هاشمی را فراموش نخواهند کرد
معاون رئیس جمهور و دبیرکل حزب الدعوه عراق شنبه شب در پیامی به مناسبت درگذشت آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به تلاش های خستگی ناپذیر وی در راه انقلاب و نظام، گفت: ملت ایران هیچگاه او را فراموش نخواهد کرد.
وی در این پیام که درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را به رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای و ملت ایران تسلیت گفته، آورده حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی گام ها و تلاش های بسیاری را به عمل آورد و نقش بزرگ و فعالی در مسیر انقلاب و تثبیت نظام جمهوری اسلامی و خط امام خمینی(ره)، به همراه دیگر برادران مجاهد خود داشت و در این مسیر مصیبت های زیادی را متحمل شد.
مالکی تاکید کرده است، ملت ایران هیچگاه فداکاری های این مرد را در راه میهن و پیروزی انقلاب از یاد نخواهد برد.
معاون رئیس جمهور عراق همچنین تاسف و تاثیر عمیق خود را از شنیدن خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی ابراز کرده و این ضایعه را به رهبر معظم انقلاب و ملت ایران و نیز خانواده آن فقید تسلیت گفته است.
پیش از این فواد معصوم رئیس جمهور و عمار حکیم رهبر ائتلاف ملی، بزرگترین جریان سیاسی در عراق، پیام های تسلیت جداگانه ای به همین مناسبت خطاب به رهبری و ملت و دولت ایران صادر کرده اند.
 عبدالله گل برای ارتحال آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی
رئیس‌جمهور سابق ترکیه ضمن ابراز تاسف بسیار؛ درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.
خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی در صدر اخبار شبکه های تلویزیونی روسیه قرار گرفت.
کانال یک تلویزیون روسیه "روسیه 1"، شبکه خبری وستی 24، راشاتودی عربی و انگلیسی، و نیز خبرگزاریهای روسی، ضمن پخش خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، به انتشار زندگینامه و سوابق مبارزاتی وی در تاریخ انقلاب اسلامی پرداختند.
هنوز مقامات رسمی روسیه، بیانیه یا پیامی در این خصوص صادر نکرده اند.
انتهای خبر/111
 
کد مطلب: 16246
 


 
 
 
خبرنامه ایمیلی