استاندار فارس:

مبارزه با اعتیاد یک ضرورت اجتماعی

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۳
Share/Save/Bookmark
 
استاندار فارس اعتقاد دارد که در عرصه‌ی مبارزه با موادمخدر و اعتیاد به‌عنوان معضلی بزرگ، علاوه بر نگاه دولتی باید نگاه مردمی را نیز مد نظر قرار داد زیرا مشارکت مردم و گروه‌های مردمی در این موضوع واجب و ضروری است.
 
به گزارش "حافظ نیوزاسماعیل تبادار دوشنبه 18 دی در همایش گفتمان‌سازی و اجتماعی شدن مبارزه با اعتیاد در شیراز گفت: وقتی امری مخاطرات فراوانی در ابعاد مختلف برای جامعه دارد، طبیعتا پرداختن به آن موضوع اهمیت پیدا کرده و راهکارهای کاهش عوارض آن یک ضرورت اجتماعی محسوب می‌شود؛ آن ضرورت اجتماعی نیاز دیروز، امروز و فردای ما بوده است .
او گفت: همه می‌دانیم اعتیاد و مواد مخدر چه مخاطراتی برای جامعه ایجاد کرده و تکلیف را ساقط و بی تکلیفی را تسری بخشیده است؛ اعتماد به نفس را کاهش و بی اعتمادی را گسترش داده و عامل جرم‌های مختلف و منشاء بسیاری از معضلات دیگر نظیر طلاق شده است.
استاندار فارس با اشاره به اینکه تجارت مواد مخدر برای سوداگران این عرصه بسیار پرسود است و آنان دست از این کار برنمی‌دارند و یک جهان در برابر آنان اعلام ناتوانی کرده است، گفت: با اتحاد در عرصه کلان جهانی و کشوری می‌توان از پس این معضلات برآمد و ابعاد مختلف عوارض آن را کاهش داد .
او با بیان اینکه نگاه در این امر باید دولتی و مردمی باشد گفت: وقتی نگاه دولت به سمتی معطوف می‌شود، آن نگاه از سمتی دیگر کاسته خواهد شد؛ لذا حضور مردم در عرصه مبارزه با مواد مخدر لازم و واجب است.
استاندار فارس گفت: همانطور که هروقت مردم در هر امر مشکلی حضور یافتند آن را تسهیل کردند و یار دولت بودند، حضور آنها در امر مبارزه با مواد مخدر هم قطعا موثر واقع خواهد شد .
تبادار تقویت سمن‌ها با بهره‌گیری از برنامه ریزی‌های جامع استانی و تخصصی کردن فعالیت‌ها در این حوزه را مهم ارزیابی و لزوم انجام یک پایش دقیق پیرامون وضعیت کنونی و انتظارات و توانمندی‌ها در این حوزه را یادآوری کرد و گفت: باید پایش کرد که به عنوان مثال چرا آموزش و پرورش که باید کانون صیانت و پیشگیری باشد، ذهن‌های دانش آموزان و مربیان و والدین را بر این امر متمرکز نکرده است؟ و چرا در کشور با این موضوع جدی‌تر برخورد نمی‌شود؟
وی با بیان اینکه فارس در این حوزه یک استان بسیار آلوده و با مشکلات فراوان محسوب می‌شود، پایش در ابعاد مختلف پیرامون موضوع اعتیاد را یک امر ضروری و نقطه‌ی قوت برای برنامه‌ریزی در مبارزه با اعتیاد و مواد مخدر دانست.
استاندار فارس با طرح این سئوال که دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر فارس در ماه چند بار به مدارس سر زده و چه تعداد جلسه با سمن‌ها برگزار کرده است؟ گفت: گاهی فکر می کنیم برگزاری یک همایش کفایت می‌کند، اما بعد از همایش متولیان امر باید راهبردهای ارائه شده در آن را ارزیابی کرده و به طور عملی وارد فعالیت‌های خود کنند تا نتیجه مطلوبی از برگزاری آن همایش‌ها به دست آید .
تبادار با بیان اینکه جلسات و اقدامات حوزه‌ی مبارزه با موادمخدر را شخصا پیگیری و رصد می‌کند، گفت: امروز بخش اعظم زندانیان ما به دلیل اعتیاد وارد زندان‌ها شده‌اند و بخشی از نابسامانی‌ها و طلاق‌ها به علت اعتیاد رخ می‌دهد.

خبرنگار: محمد صادقی
کد مطلب: 18626
 


 
 
 
خبرنامه ایمیلی